Domain Nedir (Alan Adı) ?

Merhaba Günümüzde milyonlarca web sitesi bulunuyor ve bunların ayrı ayrı isimleri mevcut. Aslında tüm bu web siteleri bizim bilgisayarlarımız gibi bir IP adresi ile erişilmeyi sağlıyor ancak, her siteye bir IP adresi ile erişseydik bu oldukça karmaşık olurdu. Bu durumun önüne geçmek isteyen kişiler domain kavramını icat etti ve oldukça kolay ve akılda kalıcı bir şekilde web sitelere erişmemizi sağladı.

Domain Nedir (Alan Adı) ?

Domain yani Türkçe karşılığı ile alan adı, her web sitesinin sahip olduğu özel isimdir. Web sitelerinin isimleriyle birlikte .com , .net , .org biçimde kullandıkları isimler domain olarak adlandırılmaktadır. Bir domain yalnızca bir kere alınabilmektir. Fakat uzantılar her site tarafından kullanılabilmektedir. Örneğin facebook.com adresindeki facebook domain adı, .com ise domain uzantısıdır.

Özünde her alan adının sahip olduğu bir IP Adresi bulunmaktadır ve tarayıcıya domaini yazdığımızda bu IP Adresine bağlanırız. Tüm bu domainler ICANN tarafından denetlenmekte ve yönetilmektedir.

Yeni bir web sitesi açmak istediğinizde öncelikli olarak satın almanız gereken bir domaindir. Böylece sitenizin alan adını belirlemiş olursunuz ve ziyaretçileriniz bu isim üzerinden web sitenize erişirler. Domain fiyatları uzantısına göre değişim göstermektedir. .com gibi domainler 40-50TL bandında satılırken .xyz gibi domainler 10-15TL gibi ücretlere satılmaktadır.

Domain Alan Adı Uzantıları

Alan adınız için birden çok uzantı bulunmaktadır. Bunların hepsi ayrı ayrı anlamlara gelse de günümüzde çoğunlukla .com ve .net kullanılmaktadır.

  • .com, commercial anlamına gelmektedir, bunun da Türkçe karşılığı ticaridir. Yani ticaret amacıyla açılmış siteler .com alan adını kullanabilir. Ancak günümüzde neredeyse tüm domainler .com uzantısını kullanır.
  • .net uzantısı network anlamına gelmektedir. Ağ ve bağlantı kurmak amacıyla kurulmuş sitelerde bu uzantı kullanılmaktadır.
  • .org, organization anlamına gelmektedir. Organizasyonlar tarafından tercih edilmesi gereken alan adı uzantısıdır.

En çok kullanılan bu üç alan adı uzantılarının yanında onlarca farklı anlama gelen alan adı uzantısı bulunmaktadır. Domain alabileceğiniz sağlayıcılarda bu uzantıları görebilir ve tercih edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*